Polski film obyczajowy z 1977 r. w reżyserii Sylwestra Szyszki, z Januszem Gajosem w roli głównej. W założeniach twórców film miał ukazać złe cechy polskiej mentalności i być ilustracją zjawiska społecznego określanego mianem „polskiego piekła”.
Tytułowym bohaterem filmu jest chłoporobotnik Józef Mikuła. Na co dzień prowadzi on wraz z matką małe gospodarstwo rolne oraz pracuje jako kierowca ciężarówki w pobliskiej cementowni. Jego sytuacja materialna ulega diametralnej zmianie, gdy dzięki wygranej w totolotka, staje się posiadaczem miliona złotych. Choć stara się nie rozgłaszać tego faktu, wiadomość o jego szczęściu i tak szybko rozchodzi się wśród mieszkańców wsi, w której mieszka.
Po odebraniu całej sumy pieniędzy z PKO Mikuła porzuca pracę kierowcy i zaczyna modernizować oraz powiększać swoje gospodarstwo. Wszystkie te jego działania spotykają się z jawną niechęcią sąsiadów, tym bardziej, że przyszła żona Józefa demonstracyjnie obnosi się z bogactwem. Przejawy sąsiedzkiej zawiści są coraz częstsze, a akty wrogości coraz bardziej dotkliwe. Nieznani sprawcy m.in. podpalają stodołę Mikułów, psują traktor, trują kury i zabijają psa. To wszystko najbardziej dotyka matkę Józefa, która nie może pojąć, dlaczego takie krzywdy wyrządzają im ludzie, z którymi dotąd zawsze żyli w zgodzie. Gdy pewnego dnia ktoś wpędza ich krowy do bagnistego stawu, kobieta dostaje ataku serca. Dopiero teraz na mieszkańców wsi przychodzi opamiętanie i spieszą na ratunek tonącym zwierzętom.